Mākslīgā intelekta (AI) atbalstīta produktu parādīšanās sporta totalizalizatoru jomā piedāvā vērā ņemamu lēcienu uz priekšu riska pārvaldībā. Vai tas nozīmē, ka visa līdzšinējā pārvaldība kļūs par pagātni? Eksperti pieņem, ka, visticamāk, uzreiz nē, bet produkts attīstās ātri.
Par AI ienākšanu tehnoloģiju pasaulē ir vai nu satraukts optimisms, vai arī reālas bailes par to, kā tas būs, kā tas strādās. Paredzams, ka AI izmantošana likmju un derību procesā varētu neradīt lielas problēmas, taču zināmas korekcijas ikdienas darbā tas noteikti ieviesīs.
Vai AI un likmes jau strādā kopā?
2022. gadā “Sportradar” laida klajā “Alpha Odds” – pilnībā autmatizētu koeficientu/izredžu rēķināšanas rīku. Uzņēmums norādīja, ka tas ļauj totalizatora klientiem izveidot īpašas likmes atbilstoši viņu riskam un saistībām. Pavisam nesen uzņēmums atklāja, ka šis produkts 2023. gadā nodrošināja par 10% lielāku pelņu nekā iepriekš. Tikmēr janvārī konkurents “Genius Sports” paziņoja par sava produkta “Edge” izlaišanu, kas arī līdzīgi rēķinās un noteiks visus skaitļus par konkrēto likmi, lai iegūtu maksimālo peļņu katrā likmē.
“Sportradar” pārstāvis Darens Smols norādījis, ka AI attīstība totalizatorā ir atkarīgs no tā, cik daudz datiem tas piekļūs. “AI var paveikt ļoti daudzas lietas un ir skaidrs, ka tas var tikai uzlabot rezultātus,” paudis Smols. “Noteikti, ka jābūt atgriezeniskai saitei, pretējā gadījumā tas īsti nedarbosies. Uzņēmumiem ir jābūt datiem. Jo vairāk, jo labāk, lai maksimāli izmantotu AI potenciālu un veikspēju. Tiklīdz ir dati, tā arī paveras nākotne. Šis ir tikai sākums, lai saprastu, kādas priekšrocības AI var sniegt. Šobrīd daudzi operātori vēl tikai cenšas saprast, kā automatizācija maina visas ar uzņēmumu saistītās darbības.”
Kāpēc totalizatoriem nepieciešams AI?
Pat bez šī visa, par ko runā “Sportradar” un “Genius Sports”, vēl arī citi totalizatora operatori zina, cik pēdejos gados ir kļuvis izaicinoši pārvaldīt derības un likmes, kā arī to, kā tas ir mainījies. “Notikumu “sprādziens” ir milzīgs,” saka “Genius Sports” produktu direktors Toms Hollands. “Nav iespējams manuāli pārvaldīt simtiem tūkstošu notikumu gadā.”
Gan “Alpha Odds”, gan “Gemius Sports” norāda, ka, ja produktiem ir pieejami dati par koeficientiem, tad tiek pavērta iespēja koriģēt minimālās un maksimālās robežas. Produkti piedāvā iespēju viekt pārvaldību, lai palielinātu atdevi un gūtu lielāku peļņu. “Mēs varam pielāgot vērtības, ko piedāvājam klientu bāzei, lai reaģētu uz klienta finansiālo stāvokli, saistībām un tādējādi uzlabotu pakalpojuma, kā arī produkta efektivitāti,” atzinis Smols. “Mūsu sistēma ļauj operatoriem izvēlēties vairākus un dažādus stratēģiskos virzienus. Viņi var izvēlēties, kā piedāvāt saviem klientiem likmes, koeficientus un galu galā, kā vispārīgi klientus apkalpot.”
Sistēmas dara to pašu, ko iespējams, cilvēki būtu darījuši manuāli pirms 15 gadiem, kad viens tirgotājs un viens bukmeikers pieņem lēmumu, pamatojoties uz pieejamajiem datiem. Tiek norādīts, ka sistēma var saprast katra klienta individuālās tendences, kā arī tā saprot, kā ar kuru labāk klientu strādāt. Tāpat sistēma tiek pilnveidota, lai katrs klients iegūtu maksimālu labumu.
Tikmēr citi eksperti atzīmē, ka šādas mākslīgā intelekta atbalstītās sistēmas palīdzēs nesasniegt pašu minimumu starpību ziņā, kas nodoršinātu arī lielāku peļņu. Tajā pašā laikā kārtējo reizi jāmin, ka AI izmantošana sporta totalizatoros ir tikai pašā sākumā. Tāpat jāatceras, ka, visticamāk, kādā brīdī tiks sasniegts punkts, kurā klientu pārvaldība tiek veikta autmatizēti, apvienojot to ar likmju pieņemšanu.