Ne tik sen derību pasaulē parādījās jauns sporta fenomens. Šaurās aprindās termins “kibersports” jeb “e-sports” tiek lietots jau kopš 2000. gadu sākuma, taču par šo “nākotnes sportu” reāli sāka runāt tikai pirms dažiem gadiem. Kas ir esports, cik lielas ir tā perspektīvas (spoileris: neierobežotas) un kāpēc daudzi investori baidās no šīs nozares – lasiet tālāk!
Rakstā lasiet:
No kurienes šim zvēram aug kājas?
Par datorspēļu un videospēļu nozari var runāt bezgalīgi. Viens no svarīgākajiem izrāvieniem tās attīstībā notika, kad spēlēs kļuva pieejams vairāku spēlētāju režīms. Galu galā, ja spēli var spēlēt vismaz divi cilvēki, kādā brīdī viņi neizbēgami sāks savā starpā sacensties.
Un prakse rāda, ja kaut kādā veidā var sacensties, tad agrāk vai vēlāk būs interesanti noskaidrot, kurš ir labākais pasaulē.
Datorspēles šajā ziņā, protams, nav izņēmums. Ņemot vērā to, ka pagājušās tūkstošgades mijā pasaulē jau bija desmitiem miljonu spēlētāju, esporta kustībai bija lemts izaugt par kaut ko lielu.
Pirmās olimpisko spēļu sacensības starp kibersporta sportistiem notika jau tālajā 2000. gadā. Šīs kustības pionieriem, sportistiem un līdzjutējiem tie bija īsti svētki.
Tomēr tās dienas pasākuma mērogs nav salīdzināms ar to, kas regulāri tiek organizēts mūsdienās.
Paaudzes ir nomainījušās, bijušie pusaudži ir izauguši, un spēlētāju pūlkā ir ienākuši jauni cilvēki.
Tāpēc nav nekāds brīnums, ka datorspēles pārstāja būt reta izklaide un kļuva par masu izklaidi. Līdz ar to arī kibersports vairs nav kaut kas dzirdēts, bet to zina visi. Mūsdienu esporta popularitātes noslēpums ir pavisam vienkāršs:
- Pirmkārt, modernās tehnoloģijas padara to ļoti jautru;
- Otrkārt, tas ir pieejams interneta attīstības dēļ;
- Treškārt, tas uzrunā daudzu tūkstošgades cilvēku nostalģiju un nerealizētos pusaudžu sapņus.
Jau 2010. gadu vidū atsevišķu turnīru naudas balvas sāka pārsniegt 1 000 000 ASV dolāru, un daudziem kļuva skaidrs, ka īstās spēles ir sākušās.
Taču, neraugoties uz to, ka balvas kibersportā dažkārt pārspēja, piemēram, balvas šahā, investoru loks bija ļoti šaurs. Galvenokārt esportā investēja datoru izstrādātāji, to aksesuāru un spēļu ražotāji. Situācija nemainījās, līdz parādījās COVID-19.
“Plaukstošie divdesmitie gadi”
Pandēmija bija globāls izaicinājums milzīgam cilvēku skaitam. Tika skartas gandrīz visas nozares. Nebija noslēpums, ka pasaules sports bija viens no lielākajiem cietējiem. Sporta pasākumu atcelšana smagi skāra auditoriju, kas jau tā izjuta brīvā laika trūkumu. Protams, daudzi cilvēki sāka meklēt cienīgu aizvietotāju.
Un tad izrādījās, ka iespaidīgais un daudziem jau pazīstamais kibersports ir gana spējīgs, lai izklaidētu lielu skaitu cilvēku. Galu galā tas ir gadījums, kad sportisti varēja piedalīties augstākās klases sacensībās, neizejot no mājām un nepārkāpjot pašizolācijas normas.
Skatītāja uzmanības centrā vienmēr ir nevis pats spēlētājs, bet gan viņa kontrolētais spēles modelis. Absolūtā mājsēdes laikā kibersports ļoti strauji attīstījās.
Arī totalizatoru pasaule kibersportu sagaidīja ar atplestām rokām. Piemēram, esports Latvijas kazino ir ļoti pieprasīts, cilvēki labprāt to skatās tiešraidē uz izmēģina savas spējas derībās.
Liela daļa ierastā sporta līdzjutēju pievērsās šim sporta veidam, jo nenotika nekas cits. Un derības uz sev iemīļotu komandu vai spēlētāju tikai veicināja interesi par spēlēm. Pandēmija ir pagājusi, ierastais sports ir atgriezies savā kārtībā, bet kibersports ir labi nosargājis savu latiņu.
Šobrīd pasaules kibersporta tirgus tiek lēsts aptuveni 2 miljardu dolāru apmērā. Tajā pašā laikā tiek prognozēts, ka tas pieaugs par aptuveni 20 % gadā, kas līdz 2032. gadam sola palielināt tirgu līdz pat 10 miljardiem. Reti kurā nozarē ir vērojama tik stabila izaugsmes tendence.
Kuras spēles ir kibersports un kuras nav? Un kāpēc?
Būtībā jebkura videospēle, kurā var sacensties, atbilst “kibersporta” definīcijai. Tomēr ne visas spēles cenšas radīt sacensību garu. Tāpēc dažas spēles ir populārākas un veiksmīgākas nekā citas.
Īsti kibersporta līderi ir pirmās šaušanas spēles. To priekšrocība ir samērā zems ieejas slieksnis iesācējiem, viss ir salīdzinoši skaidrs, skatoties pat no malas.
Populārākās spēles ir Counter-Strike 2, Fortnite, Valorant, PUBG, Call of Duty un Rainbow Six Siege un citas. Katrai no tām ir sava specifika un azarts. Leģendārais Counter-Strike ir komandu spēle ar uzsvaru uz reālismu, Fortnite visbiežāk spēlē individuāli vai pāros un izmanto Battle Royale mehāniku, Valorant ir Counter-Strike analogs, taču anime stilā un ar dažādām personāžu prasmēm, PUBG ir vēl viens Battle Royale saimes pārstāvis, kas ir viens no līderiem mobilo kibersporta spēļu vidū, un tā tālāk.
Šādas spēles (vai drīzāk žanra līderi, piemēram, Counter-Strike 2) izraisa nopietnu interesi derību tirgos.
Vēl viens ārkārtīgi populārs spēļu žanrs ir MOBA spēles. Tās ir komandu sacensības, kuru darbība parasti notiek uz vienas kartes. Spēlētājs kontrolē vienu no desmit pieejamajiem varoņiem, kur katram ir sava prasmju bāze. Komanda, kurā ir 5 spēlētāji, cenšas sasniegt pretinieka bāzi un to iznīcināt, neļaujot to pašu izdarīt otrai komandai.
Šīs gan ir sarežģītas spēles, ja spēlēsiet vai skatīsieties tās pirmo reizi, no sākuma nesapratīsiet pilnīgi neko. Tomēr šāda žanra spēļu, piemēram, DOTA 2, LoL un Arena of Valor, auditorija ir ļoti liela. Tāpēc nav nekāds pārsteigums, ka DOTA 2 turnīros bija rekordliels naudas balvu fonds (40 000 000 ASV dolāru vienā turnīrā!) un LoL turnīros bija rekordlielas tiešraides (gandrīz 6 500 000 cilvēku vienlaicīgi!). Dabiski, ka šāda žanra spēļu notikumiem lielu uzmanību pievērš arī derību uzņēmumi.
Citā kategorijā var izdalīt sporta simulācijas spēles. Neapstrīdams līderis to vidū ir FIFA spēļu sērija. Šī sērija katru gadu tiek papildināta ar jaunu spēli – vismodernākā versija saucas FC24.
Neskatoties uz to, ka pati spēle ir ļoti populāra starp spēlētājiem un pandēmijas laikā uzrādīja labu izaugsmi, pēc īsta futbola atgriešanās uz ekrāniem tās kibersporta popularitāte ir atgriezusies. Citi pārstāvji: NHL sērija, NBA sērija, sacīkšu simulatori utt. – nav tik populāri kibersporta žanra sancenši.
Īpašu uzmanību pelnījušas spēles mobilajās ierīcēs. Tajās ir tikpat daudz iespēju kā uz datoriem. Daudzas no spēlēm tiek dublētas – piemēram, jau minētā šaušanas spēle PUBG. Lai vai kā, mobilais e-sports jau sen ir izkļuvis no sava “lielā brāļa” datora ēnas. Pašlaik šī apakšnozare veido 40 % no kopējā tirgus un attīstās pat straujāk nekā “datorports”.
Spēļu klāsts ir ļoti daudzveidīgs, un to iedalīšana dažādās kategorijās ir nebeidzams uzdevums. Kibersports šajā ziņā ir absolūti universāls, jo spēlēt var patiešām visu. Piemēram, pēdējā laikā aizvien lielāku popularitāti gūst Geoguessr – spēle, kuras mērķis ir noteikt ģeogrāfiskās vietas pasaules kartē.
2023. gada Pasaules kauss piesaistīja milzīgu skatītāju auditoriju, neskatoties uz salīdzinoši pieticīgo naudas balvu – “tikai” 50 000 dolāru. Šis konkrētais piemērs parāda, cik daudzveidīgs var būt kibersports un cik bezgalīgas ir šīs nozares iespējas.
Izklausās forši. Bet kāds ir āķis?
Lai gan investīciju apjoms e-sportā nepārtraukti pieaug, daudzi investori ir piesardzīgi attiecībā uz ieguldījumiem. Vai tas nozīmē, ka kibersportam kā nozarei ir kādas problēmas? Jā un nē. Problēmas noteikti ir, bet tās nebūt nav novēršamas.
Patiesībā kibersportam ir viena problēma, kas ir visa pamatā – sporta jaunatne. Savā ziņā kibersportam tā straujās izaugsmes dēļ ir jāaizvada tādi paši triecieni laikā, kādus citi sporta veidi ir piedzīvojuši gadsimtiem ilgi.
Turklāt, ņemot vērā to, ka kibersporta galvenie dalībnieki reti sasniedz 30 gadu vecumu, bet biežāk – tikko sasniedz 20 gadu vecumu, specifiskā izglītotu profesionāļu masa ir ļoti zema. Tāpēc kibersportā periodiski parādās ziņas par viltus spēlēm, neizpildītām saistībām un bankrotējušām komandām.
Labā ziņa ir tā, ka šī nozare uzņem apgriezienus. Naudas plūsma šajā nozarē pastāvīgi pieaug, un tas noved pie nopietnu spēlētāju piesaistes un stingrākas nozares kontroles.
Šajā ziņā iepriekš minētie sāpošie punkti tiek ātri izārstēti un mūsdienās ir ārkārtīgi reti sastopami. Pasaules līmeņa kibersportam ir izdevies iemantot cilvēku uzticību. Tāpēc gandrīz katrai bukmeikeru platformai ar labu reputāciju ir kibersporta apakšsadaļa. No tā varam secināt, ka cilvēki uzticās šim sporta veidam, un ja vēl tā nav, tad tas drīz notiks.